A) The average lifetime of a battery is normally distributed with mean of 50 hou
ID: 3249131 • Letter: A
Question
A) The average lifetime of a battery is normally distributed with mean of 50 hours and STD of 5 hours. Find the approximate 40th percentile of battery lifetimes.
B) You are told a population of batteries has a mean battery life = 175 hours and standard deviation = 20 hours What is the probability that a randomly selected battery from this population has a battery life of either > 240 hr. OR < 174.7 hr.?
Please show all work clearly. Please do work by hand and do not use excel. Thank you very much for your help
Explanation / Answer
A) Mean = 50 hours
Standard deviation = 5 hours
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)
Here, its given that P(X < A) = 0.4
So, P(Z < (A - 50)/5) = 0.4
From standard normal distribution table,
(A - 50)/5 = -0.25
A = 48.75 hours
Approximate 40th percentile of battery lifetimes = 48.75 hours
B) = 175 hours
= 20 hours
P(X > 240) or P(X < 174.4) = 1 - P(X< 240) + P(X < 174.7)
= 1 - P(Z < (240-175)/20) + P(Z < (174.7-175)/20
= 1 - P(Z < 3.25) + P(-0.015)
= 1 - 0.9994 + 0.4940
= 0.4946
Probability that a randomly selected battery from this population has a battery life of either > 240 hr. OR < 174.7 hr = 0.4946
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.