A data set includes 110 body temperatures of healthy adult humans for which x =
ID: 3248873 • Letter: A
Question
A data set includes 110 body temperatures of healthy adult humans for which x = 98.1 degree F and s = 0.64 degree F. Complete parts (a) and (b) below. a. What is the best point estimate of the mean body temperature of all healthy humans? The best point estimate is 98.1 degree F. (Type an integer or a decimal.) b. Using the sample statistics, construct a 99% confidence interval estimate of the mean body temperature of all healthy humans. Do the interval limits contain 98.6 degree F? What does the sample suggest about the use of 98.6 degree F as the mean body temperature? What is the confidence interval estimate of the population mean mu? 97.943 degree FExplanation / Answer
Solution:
a) best point estimate is 98.1° F
b) The t-critical value with 109 degrees of freedom for a 99% confidence interval is 2.581
Sample mean = 98.1
Standard deviation = 0.64
Standard error of mean = / n
Standard error of mean = 0.64 / 110
SE = 0.64/10.4881 = 0.0610
So 99% Confidence interval = x ± Z*s/n
= 98.1 ± (0.0610)(2.581)
= (97.943, 98.257)
97.943° F < < 98.257° F
Do the confidence interval limits contain 98.6°F?
No
What does this suggest about the use of 98.6°F as the mean body temperature?
B. This suggest that the mean body temperature could be lower than 98.6°F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.