Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A dart is throw upward with an initial velocity of 58 ft per second at an angle

ID: 1470629 • Letter: A

Question

A dart is throw upward with an initial velocity of 58 ft per second at an angle of elevation 41 degree. Determine the parametic equations that model the situation. When will the dart hit the ground? Find the maximum height of the dart. At what time will the dart reach maximum height? How far does the dart travel in the horizontal direction? A man and a woman standing 78 feet apart throw a softball toward each other at the exact same tome The woman throws her ball with an initial velocity of 45 ft per second with an angle of inclination of 44 degree. The man throws his ball with an initial velocity of 41 feet per second with an angle of inclination of 39 degree. Determine the parametric equations that represent a model of the situation. Determine the maximum height of each ball. How far does each ball travel in the horizontal directions when does each ball hit the ground? Whose ball hits first?

Explanation / Answer

5.

a)

here

horizontal distance x = Vx * t

horizontal velocity Vx = Vx0

vertical distance y = Vy0 * t - 0.5 * g * t^2

vertical velocity Vy = Vy0 - g *t

b)

58 ft/sec = 17.68 m/s

time of flight

t = 2 * v0 * sin(theta) / g

t = 2 * 17.68 * sin(41deg) / 9.8

t = 2.367 sec

c)

maximum height reached

H = v0^2 * sin(theta)^2 / 2*g

H = 17.68 * 17.68 * sin(41deg)^2 / 2*9.8

H = 6.864 m

d)

horizontal range is

R = v0^2 * sin(2theta) / g

R = 17.68 * 17.68 * sin(82deg) / 9.8

R = 31.58 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote