A dam is proposed on a stretch of wild river, a river that is currently used for
ID: 1215363 • Letter: A
Question
A dam is proposed on a stretch of wild river, a river that is currently used for recreation. The dam will generate electricity. The dam will have a useful life of 50 years, after which its reservoir will be full of sediment and the dam will need to be removed. The following are the characteristics of the dam:
Initial Cost: $100,000,000
Electricity produced: 100, 000 Mwh per year, @ $100/Mwh.
Cost of decommissioning dam: $10,000,000
Value of recreation lost: $5,000,000 per year.
c) Calculate the “cutoff” discount rate,r ,such that the dam is a good idea for discount rates < r and a bad idea for discount rates> r
Explanation / Answer
Given,
Cost = 100000000 + 10000000 +5000000 = 115000000
R= I/PxT= 10000000/ 115000000 x 50
= 1/115x5= 1/575
= 2% = Rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.