Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a 95% confidence interval for p_1 - p_2 is (0.32, 0.41). Which of the fo

ID: 3248853 • Letter: S

Question

Suppose a 95% confidence interval for p_1 - p_2 is (0.32, 0.41). Which of the following is/are true? (a) There is not a significant difference between p_1 and p_2 (b) If we were to test H_0: p_1 = p_2 versus H_a: p_1 notequalto p_2 at the alpha = 0.05 significance level, the test statistic would not fall inside the rejection region (c) If we were to test H_0: p_1 = p_2 versus H_a: p_1 notequalto p_2 at the alpha = 0.05 significance level, then the p - value for this test would be less than 0.05. (d) If we were to test H_0: p_1 = p_2 + 0.4 versus H_a: p_1 notequalto p_2 + 0.4 at the alpha = 0.05 significance level, then the p - value for this test would be greater than 0.05. (e) Both (c) and (d) A Geiger counter is struck according to a Poisson process with mean rate lambda = 16 hits per second. Suppose 64 non-overlapping one-second time intervals are observed. Determine the probability that the mean number of hits per second X is greater than 17. (a) 0.4013 (b) 0.0228 (c) 0.9772 (d) 0.1587 (e) 0.5987 Suppose p is the population of engineers that are predacious in the C/C ++ programming language. A random sample of 46 engineers yielded 12 that are proficient is C/C++. Find a 95% Agresti-Coull confidence interval for p. (a) (0.156, 0.404) (b) (0.141, 0.396) (c) (0.150, 0.410) (d) (0.134, 0.388) (e) (0.145, 0.415) Suppose a fair sided die is rolled twice (the sides are labeled 1, 2, 3, 4). Find the probability that the mean of the two rolls X equals 3, i. e. find P (X = 3). (a) 0.3333 (b) 0.1250 (c) 0.1875 (d) 0.2500 (e) Impossible to determine The time, X_1 (in minutes), it takes Worker 1 to weld a steel beam has a X_1 ~ N (mu_1, sigma^2 _1) distributions, while the time, X_2, it takes Worker 2 to weld a steel beam has a X_2 ~ N (mu_2, sigma^2 _2) distribution. It is known that sigma_1 = sigma_2. The welding times for each worker were observed. The sample statistics are Worker 1: n_1 = 12 _1 = 68.0 s_1 = 6.7 Worker 2: n_2 = 10 _2 = 63.5 s_2 = 7.2 Which of the following is/are true? (a) A 9% confidence interval for mu_2 is (-3.94, 12.94) (b) There is a significant in the mean cutting times (c) If we were to test + 10 vs H_: mu_1 notequalto mu_2 + 10, then the p-value for this test would be more than 0.01 (just computations necessary) (d) All of the (e) Both (a) and

Explanation / Answer

21. E is right answer

a. False. There is . The 95% Confidence interval should have had 0 in the range to conclude that there is no significant difference between p1 and p2

b. False. If it were to fall inside the rejection then we wouldn't have expected 0 in the range of p1-p2 as we should see significant differences between p1 and p2. Because it doesn't fall inside the rejection region this answer is FALSE.

c.
True. If we reject null hypothesis, the pvalue is less than .05 . which seems to be the case here as we are rejecting null hypothesis ( the range doesn't contain 0)

d. Correct.
Ho becomes = p1-p2 = .4
Ha becomes = p1-p2 !=.4
Now, .4 is inside the (.32,.41) range which means we can't reject null hypothesis. Which in turn means p value>.05

Hence, E is the right answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote