Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a 0.250-kg ball is thrown at 15.0 m/s to a motionless person standing on

ID: 2264334 • Letter: S

Question

Suppose a 0.250-kg ball is thrown at 15.0 m/s to a motionless person standing on ice who catches it with an outstretched arm as shown in the figure below.

(a) Calculate the final linear velocity of the person, given his mass is 68.5 kg.

- I've gotten this answer by the following: I can't seem to get the other two questions..

0.25*15 = (0.25+70)*v...solving for v = 0.0545455 m/s

___________________________________________________

I can't seem to get the following two questions...


(b) What is his angular velocity if each arm is 5.00 kg in mass? You may treat his arms as uniform rods of length 0.9 m (measured from the center axis of his body) and the rest of his body as a uniform cylinder of radius 0.180 m. Neglect the effect of the ball on his rotational inertia and on his center of mass, so that it remains in his geometrical center.

????? rad/s

___________________________________________________

(c) Compare the initial and final total kinetic energy.

?????

___________________________________________________

(Please show work so I can follow along and understand, thanks in advance)

Suppose a 0.250-kg ball is thrown at 15.0 m/s to a motionless person standing on ice who catches it with an outstretched arm as shown in the figure below. Calculate the final linear velocity of the person, given his mass is 68.5 kg. - I've gotten this answer by the following: I can't seem to get the other two questions. 0.25*15 = (0.25+70)*v...solving for v = 0.0545455 m/s What is his angular velocity if each arm is 5.00 kg in mass? You may treat his arms as uniform rods of length 0.9 m (measured from the center axis of his body) and the rest of his body as a uniform cylinder of radius 0.180 m. Neglect the effect of the ball on his rotational inertia and on his center of mass, so that it remains in his geometrical center. rad/s Compare the initial and final total kinetic energy.

Explanation / Answer

b.ang velovity L = mvr


L = 5 * (0.9+1.8) * 0.05454 = 0.73629 Kg-m/s


c. KEi = 0

KEf = 0.5 mV^2 = 0.5 * 5* 0.05454^2 = 0.007436J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote