A random sample of 35 transmission replacement costs find the mean to be $2680.0
ID: 3247765 • Letter: A
Question
A random sample of 35 transmission replacement costs find the mean to be $2680.00. Assume the population standard deviation is $400.00. A 95% confidence interval for the population mean repair cost is (2547.5, 2812.5). Change the sample size to n = 70. Construct a 95% confidence interval for the population mean repair cost. Which confidence interval is wider? Explain. Construct a 95% confidence interval for the population mean repair cost. The 95% confidence interval is (, ). (Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
margin of error = z-score * standard error
= 1.96 * 400/sqrt(70)
= 93.71
=>
lower bound = 2680 - 93.7 = 2586.3
upper bound = 2680 + 93.7 = 2773.7
hence confidence interval is (2586.3 , 2773.7)
no, it is not wider , since we have more data , we narrow the interval , with higher confidence
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.