Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You wish to test the following claim (H_a) at a significance level of alpha = 0.

ID: 3246403 • Letter: Y

Question

You wish to test the following claim (H_a) at a significance level of alpha = 0.005 H_o: p = 0.61 H_a: p > 0.61 You obtain a sample of size n = 165 in which there are 118 successful observations. For this test, you should use the (cumulative) binomial distribution to obtain an exact p-value. (Do not use the normal distribution as an approximation for the binomial distribution.) The p-value for this test is (assuming H_o is true) the probability of observing... at most 118 successful observations at least 118 successful observations What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.) p-value = 0013

Explanation / Answer

p value for the given binomial distribution is

n=165; p =118/165= 0.7151 ;

z = ( 0.7151-0.61 ) / sqrt((0.61*0.39)/165) = 2.76788

The P-Value is 0.002822.

The result is significant at p < 0.01.as well as p<0.005

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote