On a normal weekend. 12% of those attending Mass at a local Catholic church dona
ID: 3243353 • Letter: O
Question
On a normal weekend. 12% of those attending Mass at a local Catholic church donate over S200 per week. 26% donate between exist100 and exist200 per week, and the remaining donate less than exist100 per week. At Christmas time, a survey of 204 people attending Masses finds that 30% donate over exist200. 46% donate between exist100 and exist200. and the remaining donate less than exist100 When testing (at the 10% level of significance) whether the proportions are different at Christmas time than during other weekends, what is the test statistic (please round your answer to 3 decimal places)Explanation / Answer
here applying chi square goodness of fit test on above:
test statistic =133.576
observed Expected Chi square donation range Probability O E=total*p =(O-E)^2/E >200 0.12 =204*0.3=61.2 24.48 54.482 100-200 0.26 =204*0.46=93.84 53.04 31.631 <100 0.62 204-61.2-93.84=48.96 126.48 47.463 1 204 204 133.576Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.