On a horizontal frictionless surface, a small block with mass 0.200 kg has a col
ID: 586432 • Letter: O
Question
On a horizontal frictionless surface, a small block with mass 0.200 kg has a collision with a block of mass 0.400 kg. Immediately after the collision, the 0.200 kg block is moving at 12.0 m/s in the direction 30° north of east and the 0.400 kg block is moving at 13.0 m/s in the direction 53.1° south of east. Use coordinates where the +x-axis is east and the +y-axis is north. (a) What is the total kinetic energy of the two blocks after the collision (in joules)? (b) What is the x-component of the total momentum of the two blocks after the collision? (Indicate the direction with the sign of your answer.) (c) What is the y-component of the total momentum of the two blocks after the collision? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
(a) total kinetic energy of the two blocks after the collision
KE = ½mv² = ½(0.2kg * (12m/s)² + 0.4kg * (13m/s)² = 48.2 J
b.)
What is the x-component of the total momentum of the two blocks after the collision?"
p_x = m*Vx = 0.2kg * 12m/s * cos30º + 0.4kg * 13m/s * cos-53.1º
p_x = 5.2 kg·m/s +x direction
c.) What is the y-component of the total momentum of the two blocks after the collision?"
p_y = m*Vy = 0.2kg * 12m/s * sin30º + 0.4kg * 13m/s * sin-53.1º
p_y = -2.958 kg·m/s in -y direction
(That is, "south.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.