According to the record of the registrar\'s office at a state university, 35% of
ID: 3241902 • Letter: A
Question
According to the record of the registrar's office at a state university, 35% of the students are freshman, 25% are sophomore, 16% are junior and the rest are senior. Among the freshmen, sophomores, juniors and seniors, the portion of students who live in the dormitory are, respectively, 80%, 60%, 30% and 20% If a randomly selected student lives in the dormitory, what is the probability that the student is a freshman (tip: Bayes theorem)? a. 0.331 b 0.439 Show Timer c. 0.638 Question Completion Status: d. 0.532Explanation / Answer
p(freshman) = 0.35 , p(sophomore) = 0.25 , p(Junior) = 0.16 , p(senior) = 0.24 .
p(Dormitory/freshman) = 0.8 , p(Dormitory/sophomore) = 0.6 , p(Dormitory/Junior) = 0.3, p(Dormitory/Senior) = 0.2
p(Freshman/Dormitory) = ?
By Bayes' theorem ,
p(Freshman/Dormitory) = p(Dormitory/freshman) * p(freshman) / {p(Dormitory/freshman) * p(freshman) +
p(Dormitory/sophomore) * p(sophomore) + p(Dormitory/Junior) * p(Junior) +
p(Dormitory/Senior) * p(senior)}
= 0.8 * 0.35 / { 0.8*0.35 + 0.6*0.25 + 0.3*0.16 + 0.2 * 0.24}
= 0.28/0.526
= 0.532
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.