The personnel director of a large corporation wants to study absenteeism among c
ID: 3237637 • Letter: T
Question
The personnel director of a large corporation wants to study absenteeism among clerical workers at the corporation’s central office during the year. A random sample of 25 clerical workers reveals the following:
Absenteeism: X= 9.7 days, S = 4.0 days.
12 clerical workers were absent more than 10 days.
a. Set up a 95 % confidence interval estimate of the average number of absences for clerical workers last year.
b. Set up a 95% confidence interval estimate of the population proportion of clerical workers absent more than 10 days last year.
c. If the personnel director also wants to take a survey in a branch office, what sample size is needed if the director wants to be 95% confident of being correct to within ± 1.5 days and the population standard deviation is assumed to be 4.5 days?
d. If the personnel director also wants to take a survey in a branch office, what sample size is needed if the director wants to be 90% confident of being correct to within ± 0.075 of the population proportion of workers who are absent more than 10 days if no previous estimate is available?
Explanation / Answer
a) here std error=std deviation/(n)1/2 =0.8
for 95% CI and 24 degree if freedom t=2.0639
hence 95% confidence interval =sample mean -/+ t*std error =8.0489 ; 11.3511
b) estimated proportion =12/25=0.48
std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0999
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =sample proportion -/+ z*std error =0.2842 ; 0.6758
c) margin of error E =1.5
for 95% CI, z=1.96
std deviation =4.5
hence sample size n=(z*std deviation/E)2 =~35
d) margin of error E=0.075
for no previous estimate p=0.5
for 90% CI, z=1.645
hence sample size n=~p(1-p)*(z/E)2 =~121
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.