The period of motion of an object-spring system is T = 0.486 s when an object of
ID: 1910140 • Letter: T
Question
The period of motion of an object-spring system is T = 0.486 s when an object of mass m = 206 g is attached to the spring. (a) Find the frequency of motion in hertz. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. Hz (b) Find the force constant of the spring. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N/m (c) If the total energy of the oscillating motion is 0.150 J, find the amplitude of the oscillations. mExplanation / Answer
frequency of motion
1/T
= 1/0.486
= 2.05
-----------------
force constant of the spring.
[(^2)(206/1000)(4)]/(0.486^2)
= 34.43
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.