A charity organization is selling $5 raffle tickets as part of a fundraiser. The
ID: 3236301 • Letter: A
Question
A charity organization is selling $5 raffle tickets as part of a fundraiser. The first prize is a trip to Mexico valued at $3450, and the second prize is a weekend spa package valued at $750. The remaining 20 prizes are $25 gas cards. The number of tickets sold is 6000. You bought one ticket. What is your expected net gain? (a) Construct the discrete probability distribution for the game. (b) Find the mean, and standard deviation for the game. One decimal place. A research company stated that 39% of missed school days are due to asthma. If a group of 10 school children are selected at random. Use the table below to answer the questions a- d a) What is the probability that at most 7 children will miss school because of asthma? b) What is the probability that at least 5 children will miss school because of asthma? c) What is the probability that more than 3 children will miss school because of asthma? d) What is the probability that less than 6 children will miss school because of asthma? A research company stated that 47% of missed school days are due to asthma. Find the probability exactly 4 for a group of 10 school children are selected at random. Use the binomial probability formula. Write your answer with three decimal places. In a recent poll, the Gallup organization found that 55% of adult Americans believe that the overall state of moral values in the United States is poor. a. Compute the mean and standard deviation of the random variable X, the number of adults who believe that the overall state of moral values in the United States is poor based on a random sample of 600 adult Americans. b. Interpret the mean. c. Would it be unusual to identify 240 adult Americans who believe that the overall state of moral values in the United States is poor based on a random sample of 500 adult Americans? Why?Explanation / Answer
Answer:
22).
a).
n=600, p=0.55
Expectation = np = 330
Variance = np(1 - p) = 148.5
Standard deviation = 12.1861
b).
when we sample 600, we expect 330 of the adult believe that the overall stat of moral values in the U.S. is poor.
c).
n=500, p=0.55
Expectation = np = 275
Variance = np(1 - p) = 123.75
Standard deviation = 11.1243
z value for 239.5, z =(239.5-275)/11.1243 =-3.19
z value for 240.5, z =(240.5-275)/11.1243 =-3.10
P( x=240)=P( -3.19 <z<-3.10) =P( z < -3.10) – P( z < -3.19)
=0.0010 -0.0007
=0.0003
Since the p value 0.0003 is less than 0.05, it is unusual to identify 240 adult believe that the overall stat of moral values in the U.S. is poor.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.