A portfolio manager invested $2,300,000 in bonds in 2007. In one year the market
ID: 3232513 • Letter: A
Question
A portfolio manager invested $2,300,000 in bonds in 2007. In one year the market value of the bonds dropped to $2,280,000. The interest payments during the year totaled $92,000.
What was the manager’s total rate of return for the year? (Round your answer to 2 decimal places.)
What was the manager’s real rate of return if the inflation rate during the year was 2.3%? (Round your answer to 2 decimal places.)
a.
What was the manager’s total rate of return for the year? (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
(A)
Total rate of return = interest payment/invested amount = 92000/2300000 = 0.04 i.e. 4%
(B)
If inflation rate during the year was 2.3%
Real rate of return = 4 - 2.3 = 1.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.