Assume that a 99% confidence interval for the mean is (15.5, 18.5) Then a hypoth
ID: 3232093 • Letter: A
Question
Assume that a 99% confidence interval for the mean is (15.5, 18.5) Then a hypothesis test of H_0:mu = 12.0 at alpha = 0.01 would result in Rejecting the null hypothesis because 12.0 is less than 15, 5 Accepting the null hypothesis because 12.0isless than 185 Accepting the null hypothesis because 18.5 is more than 15.5 There is insufficient information to make any conclusions about the hypothesis test Assume that in a hypothesis test with null hypothesis H_0:mu = 14.0 at alpha = 0.02, that a value of 11.0 for the sample mean results in the null hypothesis being rejected. That corresponds confidence interval result of The 90% confidence interval for the mean contains the value 11.0 The 90% confidence interval for the mean contains the value 14.0 The 90% confidence interval for the mean does not contain the value 14.0 There is insufficient information to conclude whether the 99% confidence interval for the mean contains or does not contain the value 14.0 Assume that in a hypothesis test with null hypothesis H_0:mu = 16.0 at alpha = 0.01, that a value of 13.0 for the sample mean results in the null hypothesis being accepted That corresponds to a confidence interval result of The 0.01% confidence interval for the mean contains the value 13.0 The 99% confidence interval for the mean contains the value 16.0Explanation / Answer
Q3. Reject the null hypothesis as 12.5 is less than 15.5. That means the 99% confidence interval
does not contains the population mean.
Q.The 98% confidence interval for the mean does not contain the value 14.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.