Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Women athletes at the a certain university have a long-term graduation rate of 6

ID: 3231685 • Letter: W

Question

Women athletes at the a certain university have a long-term graduation rate of 67%. Over the past several years, a random sample of 37 women athletes at the school showed that 23 eventually graduated. Does this indicate that the population proportion of women athletes who graduate from the university is now less than 67% Use a 10% evel of significance (a) What is the level of significance? State the null and alternate hypotheses. Ho: p 0.67; H1: p 0.67 Ho: p 0.67; H1: p 0.67 Ho: p 0.67; H1: p 0.67 Ho: p 0.67; H1: p t 0.67 (b) What sampling distribution will you use? The Student's t, since np 5 and nq> 5. The standard normal, since np 5 and na 5. The standard normal, since np 5 and nq 5. The Student's t, since np 5 and nq 5. What is the value of the sample test statistic? (Round your answer to two decimal places.) (c) Find the P-value of the test statistic. (Round your answer to four decimal places.) Sketch the sampling distribution and show the area corresponding to the P-value.

Explanation / Answer

a)Ho:p=0.67

ha:p<0.67

b)standard normal, since np>5 and nq>5

std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0773

phat=23/37=0.6216

hence test stat =(phat-p)/std error =-0.6258

c)p value =0.2657

top left curve is right

d)at 0.1 level ; we fail to reject ............not statistically significant

e)there is insufficient evidence...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote