Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wolfson Corporation has decided to purchase a new machine that costs $4.0 millio

ID: 2738749 • Letter: W

Question

Wolfson Corporation has decided to purchase a new machine that costs $4.0 million. The machine will be depreciated on a straight-line basis and will be worthless after four years. The corporate tax rate is 30 percent. The Sur Bank has offered Wolfson a four-year loan for $4.0 million. The repayment schedule is four yearly principal repayments of $1,000,000 and an interest charge of 7 percent on the outstanding balance of the loan at the beginning of each year. Both principal repayments and interest are due at the end of each year. Cal Leasing Corporation offers to lease the same machine to Wolfson. Lease payments of $1,150,000 per year are due at the beginning of each of the four years of the lease.

B. What is the maximum annual lease Wolfson would be willing to pay?

       

   

Wolfson Corporation has decided to purchase a new machine that costs $4.0 million. The machine will be depreciated on a straight-line basis and will be worthless after four years. The corporate tax rate is 30 percent. The Sur Bank has offered Wolfson a four-year loan for $4.0 million. The repayment schedule is four yearly principal repayments of $1,000,000 and an interest charge of 7 percent on the outstanding balance of the loan at the beginning of each year. Both principal repayments and interest are due at the end of each year. Cal Leasing Corporation offers to lease the same machine to Wolfson. Lease payments of $1,150,000 per year are due at the beginning of each of the four years of the lease.

Explanation / Answer

Step-1:

Calculation of NAL of leasing:

Wolfsan is ready to purchase machine cost = 4 million or $4,000,000 for four years

Tax rate = $4,000,000 * 30% = $1,200,000

The sur bank Offer loan for four years = 4 million

Each year repayment = $1,000,000

Interest rate per year = 7% on repayment

= $1,000,000 * 7% = $70,000

Interest amount for four years = $70,000 * 4 = $280,000

Total cost of machine = $4,280,000

Lease the same machine:

Lease payment = 1,150,000 per years * 4 years

= $4,600,000

The NAL leasing = $320,000

Step-2:

Lease payment per year = 1,150,000 per years * 4 years

Actual lease payment = $4,600,000 for four years

The lease payment should be below the machine cost or it better to purchase the new machine instead of taking lease machine. The Wolfsan willing pay the lease payment below the machine cost or equal to machine cost, because if he purchases a new machine, there is no use with the machine after four it is good to take lease machine, if lease payment is equal to machine cost.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote