A simple random sample of 60 blood donors is taken to estimate the proportion of
ID: 3230205 • Letter: A
Question
A simple random sample of 60 blood donors is taken to estimate the proportion of donors with type A blood with a 95% confidence interval. In the sample, there are 10 people with type A blood. What is the margin of error for this confidence interval?
A simple random sample of 60 blood donors is taken to estimate the proportion of donors with type A blood with a 95% confidence interval. In the sample, there are 10 people with type A blood. What is the margin of error for this confidence interval?
a.) 0.048 b.) 1.96 c.) 0.094 d.) 0.079Explanation / Answer
here p=(10/60) =1/6
std error of mean =(p|(1-p)/n)1/2 =0.048
for 95% CI, z=1.96
hence margin of errror =z*std error=1.96*0.048= 0.094
option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.