Describe the sampling distribution of p hat. Assume the size of the population i
ID: 3229423 • Letter: D
Question
Describe the sampling distribution of p hat. Assume the size of the population is .
n=300, p=0.1
1. Choose the proase that best describes the shape of the sampling distributin of p hat
A) Approximately normal because n0.05N and np(1 - p) < 10.
B) Not normal because n 0.05N and (1 - p) < 10.
C) Not normal because n 0.05N and np(1 - p)greater than or equals 10.
D) Approximately normal because n0.05N and np(1 - p) greater than or equals 10.
2. Determine the mean of the samping distribution of p hat
3. Determine the standard deviation of the sampling distribution of p hat
Explanation / Answer
sol:
n=300 large sample
np=300*0.1=30
n(1-p)=300(1-0.1)=0.9*300=270
D) Approximately normal because n0.05N and np(1 - p) greater than or equals 10.
sampling distribution is normal
2. Determine the mean of the samping distribution of p hat
p hat=p=0.1
3.Determine the standard deviation of the sampling distribution of p hat
phat=sqrt[p(1-p)/n]
=sqrt[0.1(1-0.1)/300]
=0.017
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.