The Economic Policy Institute periodically issues reports on wages of entry leve
ID: 3227545 • Letter: T
Question
The Economic Policy Institute periodically issues reports on wages of entry level workers. The Institute reported that entry level wages for male college graduates were $21.68 per hour and for female college graduates were $18.80 per hour in 2011 (Economic Policy Institute website, March 30, 2012). Assume the standard deviation for male graduates is $2.30, and for female graduates it is $2.05.
Round your answers to four decimal places.
A) What is the probability that a sample of 50 male graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean, $21.68?
B) What is the probability that a sample of 50 female graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean, $18.80?
Explanation / Answer
a)here std error of mean =std deviaiton/(n)1/2 =0.3253
hence P(21.68-5.5<X<21.68+5.5)=P(-5.5/0.3253<Z<5.5/0.3253)=P(-16.9091<Z<16.9091)=1-0=1
b) similarly std error of mean for females=0.2899
hence P(18.80-5.5<X<18.80+5.5)=P(-5.5/0.2899<Z<5.5/0.2899)=P(-18.971<Z<18.971)=1-0=1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.