The Earth\'s magnetic field is modeled by a magnetic dipole with magnetic moment
ID: 3308254 • Letter: T
Question
The Earth's magnetic field is modeled by a magnetic dipole with magnetic moment pointing in the direction near the South Pole. In the magnetic equatorial plane the strength of the magnetic field is given as 4rr with A,3.1210-5T and R. = 6370 km. The Earth is surrounded by belts of ener- getic charged particles, e. the Van Allen belts. The inner belt created by cosmic rays extends from 1.2 Ro to 3 Ro above the Earth atmosphere, and consists of pro- tons with energies around 100 MeV and electrons with energies of 1 MeV. The outer belt created by the solar wind ex- tends from 4 R to 11 R above the Earth atmosphere and consists of electrons with energies in the range of 0.1-10 Mev and protons with energies around 100 MeV Considering the charges gyration motion in the equatorial plane, which parti- cle is the most susceptible to be lost in the Earth's atmosphere? Hints: Calculate the gyration (Larmor) radius and associ- ate particle energy with perpendicular speedExplanation / Answer
given
for, inner belt
radius range = 1.2Re to 3Re ( where RFe is radius if earth)
consists of protons of energies, Ep = 100 MeV
electron energies, Ee = 1 MeV
For outer belt
radius range = 4Re to 11 Re above the surface of earth
consists of electrons with energies E'e = 1 MeV
Proton energies E'p = 0.1 - 10 MeV
now for a particle of mass m in magnetic field B, gyration radius is r and speed is v
then
qvB = mv^2/r
r = mv/qB = sqrot(2m^2v^2/2)/qB = sqroot(2mE)/qB ( where E is the energy)
also, B = Bo(Re/r)^3
Bo = 3.12*10^-5 T
Re = 6370,000 m
hence
r = sqroot(2mE)(r/Re)^3/qBo
for inner belt, for proton
r = sqroot(2*1.6*10^(-27)*100*10^6*1.6*10^-19)(1.2)^3/1.6*10^-19*3.12*10^-5 = 61921.88245384 m
for electron
r = sqroot(2*9.1*10^-31*10^6*1.6*10^-19)(1.2)^3/1.6*10^-19*3.12*10^-5 = 186.79482 m
for outer belt
for proton
r = sqrot(2*1.6*10^(-27)*10*10^6*1.6*10^-19)(5)^3/1.6*10^-19*3.12*10^-5 = 1416479.9302 m
for electron
r = sqrt(2*9.1*10^-31*10^6*1.6*10^-19)(5^3)/1.6*10^-19*3.12*10^-5 = 13512.3573349679 m
hence we see that the highest gyration radius is that of proton is outer layer, hence protons in outer layer can easily get lost in the atmosphere of earth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.