A random sample of 87 observations produced a mean x=25.8 and a standard deviati
ID: 3226134 • Letter: A
Question
A random sample of 87 observations produced a mean x=25.8 and a standard deviation equals=2.7.
a. Find a 95% confidence interval for .
b. Find a 90% confidence interval for .
c. Find a 99% confidence interval for .
a. The 95% confidence interval is ( _,_ )
(Use integers or decimals for any numbers in the expression. Round to two decimal places as needed.)
b. The 90% confidence interval is (_,_)
(Use integers or decimals for any numbers in the expression. Round to two decimal places as needed.)
c. The 99% confidence interval is (_,_)
(Use integers or decimals for any numbers in the expression. Round to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
mean x=25.8
standard deviation =2.7
sample size n = 87
standard deviation for = standard deviation /n = 2.7/87 = 0.2895
a)
95% confidence interval is (mean-1.96*sd,mean+1.96*sd)
95% confidence interval for is (25.8-1.96*0.2895, 25.8+1.96*0.2895) i.e (25.23, 26.37)
b)
90% confidence interval is (mean-1.645*sd,mean+1.645*sd)
90% confidence interval for is (25.8-1.645*0.2895, 25.8+1.645*0.2895) i.e (25.32, 26.28)
c)
99% confidence interval is (mean-2.575*sd,mean+2.575*sd)
99% confidence interval for is (25.8-2.575*0.2895, 25.8+2.575*0.2895) i.e (25.05, 26.55)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.