Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 64 second-graders in a certain school district are given a st

ID: 3227046 • Letter: A

Question

A random sample of 64 second-graders in a certain school district are given a standardized mathematics skills test. The sample mean score 51.60 Assume the standard deviation for the population of test scores is 15. The nationwide average score on this test is 50. The school superintendent wants to know whether the second-graders in her school district have greater math skills than the nationwide average. Perform the hypothesis test and compute the P-value. Write down your P-value. You will need it for the next question. Round your answer to four decimal places (for example: 0.2305). Write only a number as your answer. Recall the previous question where the school superintendent wanted to know whether second-graders in her school district have greater math skills than the nationwide average. Based on your P-value, what is the conclusion if we test at the 0.05 level of your significance?

Explanation / Answer

Given mean score (x)= 51.6

Standard deviation (s)= 15

average score (u)= 50

We do one tail test at 95% CI

Z = (actual - expected )/(stdev/sqrt(n))

population (n) = 64

Z = (51.6 - 50) / (15/sqrt(64))

= 0.8553

for Z = 0.8553, p value = 0.196193.

Value

P = 0.1962

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote