A teacher wishes to \"curve\" a test whose grades were normally distributed with
ID: 3225382 • Letter: A
Question
A teacher wishes to "curve" a test whose grades were normally distributed with a mean of 63 and standard deviation of 13. The top 10% of the class will get an A, the next 30% of the class will get a B, the next 30% of the class will get a C, the next 25% of the class will get a D and the bottom 5% of the class will get an F. Find the cutoff for each of these grades. (Round your answers to two decimal places.)
(a) The A cutoff is a grade of _________
(b) The B cutoff is a grade of ________
(c) The C cutoff is a grade of ______
(d) The D cutoff is a grade of ______
Explanation / Answer
Z = (X - mean)/standard deviation
a) P(Z < (X - 63)/13) = 1 - 0.1
P(Z < (X - 63)/13) = 0.9
(X - 63)/13 = 1.28
X = 79.64
The A cutoff is a grade of 79.64
b) P(Z < (X - 63)/13) = 0.6
(X - 63)/13 = 0.25
X = 66.25
The B cutoff is a grade of 66.25
c) P(Z < (X - 63)/13) = 0.3
(X - 63)/13 = -0.52
X = 56.24
The C cutoff is a grade of 56.24
d) P(Z < (X - 63)/13) = 0.05
(X - 63)/13 = -1.645
X = 41.62
The D cutoff is a grade of 41.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.