A teacher figures that final grades in the statistics department are distributed
ID: 3222379 • Letter: A
Question
A teacher figures that final grades in the statistics department are distributed as: A, 25%; B, 25%; C, 40%; D, 5%; F, 5%. At the end of a randomly selected semester, the following number of grades were recorded. Determine if the grade distribution for the department is different than expected. Use = 0.01. Identify the claim, state the null and alternative hypotheses, find the critical value, find the standardized test statistic, make a decision on the null hypothesis (you may use a P-Value instead of the standardized test statistic), write an interpretation statement
on the decision.
Grade
A
B
C
D
F
Number
36
42
60
14
8
Grade
A
B
C
D
F
Number
36
42
60
14
8
Explanation / Answer
Hypotheses:
Ho: The distribution is as per the expectation
Ha: The distribution is not as per the expectation; that is, it is different
Decision Rule:
= 0.01
Count = 5
Degrees of freedom = 5 - 1 = 4
Critical Value of 2 = 13.27670414
Reject Ho if 2 > 13.27670414
2 = 5.25
p- value = 0.262594119
Decision (in terms of the hypotheses):
Since 5.25 < 13.27670414 we do not reject Ho
Conclusion (in terms of the problem):
There is no sufficient evidence that the distribution is different.
Test Statistic: Recorded Expected (Recorded - Expected)^2 / Expected 36 40 0.4 42 40 0.1 60 64 0.25 14 8 4.5 8 8 0 2 = 5.25Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.