A pharmaceutical company claims that the mean for an active ingredient in a new
ID: 3224674 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company claims that the mean for an active ingredient in a new drug is 1.5mg, with a standard deviation of 0.2mg. The company is investigating this claim by testing a sample of n=49 using the hypothesis H0: = 1.5 versus H1 : > 1.5. The sample mean, X was found to be 1.58
At the 95% level of significance what’s the probability of getting a Type I error?
At the 95% level of significance what’s the probability of getting a Type II error if the true mean for the active ingredient is 1.6mg? What is the power test?
A pharmaceutical company claims that the mean for an active ingredient in a new drug is 1.5mg, with a standard deviation of 0.2mg. The company is investigating this claim by testing a sample of n=49 using the hypothesis H0: U= 1.5 versus H1 : U > 1.5. The sample mean, X was found to be 1.58
At the 95% level of significance what’s the probability of getting a Type I error?
At the 95% level of significance what’s the probability of getting a Type II error if the true mean for the active ingredient is 1.6mg? What is the power test?
Explanation / Answer
The claims of a pharmaceutical companyis that the mean for an active ingredient in a new drug is 1.5mg,
the hypothesis H0: = 1.5 versus H1 : > 1.5
One-Sample Z
Test of mu = 1.5 vs > 1.5
The assumed standard deviation = 0.2
N Mean SE Mean 95% Lower Bound Z P
49 1.5800 0.0286 1.5330 2.80 0.003
therefore type I error is probability of reject Ho when Ho is true = 0.003
Type II error is probability of accept Ho when H1 is true = 0.242
and power of the test is 1 - Type II error = 1 - 0.242 = 0.758
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.