A design engineer wants to construct a sample mean chart for controlling the ser
ID: 3221067 • Letter: A
Question
A design engineer wants to construct a sample mean chart for controlling the service life of a halogen headlamp his company produces. He knows from numerous previous samples that this service life is normally distributed with a mean of 500 hours and a standard deviation of 20 hours.
On three recent production batches, he tested service life on random samples of four headlamps with these results:
What is the sample mean service life for sample 2?
Sample Hours 1 508 503 484 510 2 494 493 510 501 3 497 502 518 504Explanation / Answer
Sample mean service life of sample 2
= (Sum of obervations in sample 2) / (Number of observations in sample 2)
Here,
Sum of observations = 494 + 493 + 510 + 501 = 1998
Number of observations = 4
So,
Mean service life of sample 2
= 1998 / 4
= 499.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.