A design engineer wants to construct a sample mean chart for controlling the ser
ID: 3012132 • Letter: A
Question
A design engineer wants to construct a sample mean chart for controlling the service life of a halogen headlamp his company produces. He knows from numerous previous samples that this service life is normally distributed with a mean of 500 hours and a standard deviation of 20 hours. On three recent production batches, he tested service life on random samples of four headlamps, with these results: Sample Service Life (hours) 1 495 500 505 500 2 525 515 505 515 3 470 480 460 470 What is the LCL and UCL of the R-chart?
Explanation / Answer
mean of group 1
495 +500 +505+ 500 /4 = 500
mean of group 2
525 +515+ 505+ 515 /4 = 515
mean of group 3
470 +480 +460+ 470 /4 = 470
hence Ucl = 515
LCL = 470
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.