A consumer group wants to estimate the mean electric bill for the month of July
ID: 3219438 • Letter: A
Question
A consumer group wants to estimate the mean electric bill for the month of July for single-family homes in a large city. Based on studies conducted for other cities, the standard deviation is assumed to be $18. The group wants to estimate, with 99% confidence, the mean bill for July to within plusminus $3. a. What sample size is needed? b. If 95% confidence is desired, how many homes need to be selected? a. The sample size required for 99% confidence is (Round up to the nearest integer.) b. The sample size required for 95% confidence is (Round up to the nearest integer.)Explanation / Answer
standard deviation = 18
margin of error = ± 3
let sample size be n
standard deviation of mean = 18/n
a)
margin of error for 99% confidence interval is 2.575*(18/n)
2.575*(18/n) = 3 =>n = 2.575*18/3 =15.45
n = 238.7 ~239
sample size needed for 99% connfidence is 239
b)
margin of error for 95% confidence interval is 1.96*(18/n)
1.96*(18/n) = 3 =>n =1.96*18/3 =11.76
n = 138.29 ~139
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.