Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A consulting group recently conducted a global survey of product teams with the

ID: 3265343 • Letter: A

Question

A consulting group recently conducted a global survey of product teams with the goal of better understanding the dynamics of product team performance and uncovering the practices that make these teams successful. One of the survey findings was that 35% of organizations have a coherent business strategy that they stick to and effectively communicate. Suppose another study is conducted to check the validity of this result, with the goal of proving that the percentage is less than 35%.

Complete parts (a) and (b) below.

a. Identify the null and alternative hypotheses.

A. H0: 0.35; H1: < 0.35

B. H0: 0.35; H1: = 0.35

C. H0: 0.35; H1: > 0.35

D. H0: = 0.35; H1: 0.35

b. A sample of 150 organizations is selected, and results indicate that 47 organizations have a coherent business strategy that they stick to and effectively communicate. Use the p-value approach to determine at the 0.05 level of significance whether there is evidence that the percentage is less than 35%.

The test statistic, TZSTAT, is ___? (Type an integer or a decimal. Round to two decimal places as needed.)

p-value is ____? (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.)

(Do not reject, Reject) the null hypothesis. There is (sufficient, insufficient) evidence to conclude that the percentage of organizations which have a coherent business strategy that they stick to and effectively communicate is less than 35%.

Explanation / Answer

(a) A. H0: 0.35; H1: < 0.35

(b)

Data:      

n = 150     

p = 0.35     

p' = 0.313333     

Hypotheses:     

Ho: p 0.35     

Ha: p < 0.35     

Decision Rule:     

= 0.05     

Critical z- score = -1.6449    

Reject Ho if z < -1.6449    

Test Statistic:     

SE = {p (1 - p)/n} = (0.35 * (1 - 0.35)/150) = 0.0389   

z = (p' - p)/SE =   (0.313333333333333 - 0.35)/0.0389444048184931 =    -0.94

(c) p- value = 0.173

(d) Do not reject, the null hypothesis. There is insufficient evidence to conclude that the percentage of organizations which have a coherent business strategy that they stick to and effectively communicate is less than 35%..

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote