Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Listed below are the amounts of mercury (in parts per million, or ppm) found in

ID: 3219043 • Letter: L

Question

Listed below are the amounts of mercury (in parts per million, or ppm) found in tuna sushi sampled at different stores. The sample mean is 1.213

ppm and the sample standard deviation is 0.315 ppm. Use technology to construct a 90% confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population.

1.43

1.39

0.65

1.14

1.46

1.47

0.95

What is the confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population?

ppm<<ppm

(Round to three decimal places as needed.)

1.43

1.39

0.65

1.14

1.46

1.47

0.95

Explanation / Answer

Sample Mean xbar=1.213

Sample standard deviation s=0.315

Sample size n=6

Degree of freedom =n-1=6-1=5

critical t-value tc= 2.015 using excel function =TINV(0.1,5)

Margin of Error E

=tc*s/sqrt(n)=2.015*0.315/sqrt(6)

=0.259

So 90% confidence interval =xbar-E, xbar+E

=1.213-0.259 ,1.213+0.259

=(0.954 , 1.472)

This means that we are 90% confidence that this interval contains the true mean amount of mercury in tuna suchi

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote