Suppose the distribution of grades ought final exam is approximately normal. The
ID: 3219035 • Letter: S
Question
Suppose the distribution of grades ought final exam is approximately normal. The class is 72 and the standard deviation is 10. show your work) What is the z-score of a student who obtained 52 on the exam: Find a range of values (i.e. a lower bound and an upper hound for a ranch of values) would contain the middle 95% of grades on the exam: You have been told that you scored at the 97.5 percentile. What is your approximate score? Having scored at the 97.5 percentile. what is you approximate grade?Explanation / Answer
1) from empirical formual as 82 lies above 1 standard deviation away from mean;around 16% obtained higher then that.
2)zscore =(X-mean|)/std deviation =(52-72)/10=-2
3)for middle 95% lies at 2 standard deviation away: hence values are =mean -/+2*std deviation=72-/+2*10
=52 ,92
4)as 97.5 % is at 2 standard deviation away, hence score =2
5) corresponding grade =mean +z*std deviation =72+2*10=92
please reply as it seems all of your answers are right, did not know why u have asked this
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.