Suppose the daytime processing load consists of 65% CPU activity and 35% disk ac
ID: 3818771 • Letter: S
Question
Suppose the daytime processing load consists of 65% CPU activity and 35% disk activity. Your customers are complaining that the system is slow. After doing some research, you have learned that you can upgrade your disks for $8,000 to make them 2.5 times as fast as they are currently. You have also learned that you can upgrade your CPU to make it 1.7 as fast for $10,000.
1) Which would you choose to yield the best performance improvement for the least amount of money?
2) What is the speedup by device in question 19, if f=.5 for each resource?
Explanation / Answer
Given information is, Fraction of work: 65% CPU,
35% disk.
SCPU = 1/((1-f)+(f/k))
= 1/((1-0.65)+(0.65/1.7))
= 3.24
SDISK= 1/((1-f)+(f/k))
= 1/((1-0.35)+(0.35/2.5))
=1.68
a. Choose the CPU upgrade:
$10000/3.24
$8000/1.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.