The original price of a 2015 Honda Insight to the dealer is $17,995, but the dea
ID: 3216202 • Letter: T
Question
The original price of a 2015 Honda Insight to the dealer is $17,995, but the dealer will pay only $16,600 after rebate. If the dealer pays Honda within 10 days, there is a 1% cash discount.
a. How much is the rebate?
Amount of rebate $
b. What percent is the rebate? (Round your answer to the nearest hundredth percent.)
Percentage of rebate %
c. What is the amount of the cash discount if the dealer pays within 10 days? (Round your answer to the nearest cent.)
Amount of cash discount $
d. What is the dealer’s final price? (Round your answer to the nearest cent.)
Final price $
e. What is the dealer’s total savings? (Round your answer to the nearest cent.)
Total savings $
Calculate Social Security taxes, Medicare taxes and FIT for Jordon Barrett. He earns a monthly salary of $11,900. He is single and claims 1 deduction. Before this payroll, Barrett’s cumulative earnings were $112,500. (Social Security maximum is 6.2% on $118,500 and Medicare is 1.45%). Calculate FIT by the percentage method. (Use Table 9.1 and Table 9.2) (Round your answer to 2 decimal places.)
FIT $ Social Security taxes $ Medicare taxes $Explanation / Answer
I am solving the first question (with multiple sub-parts )as per Chegg guidelines, post multiple question to get the remaining answer
Q)
a) Rebate = Amount insight to the dealer - Dealer paid amount
=> $17,995 - $16,600
=> $1,395
b) Percent is the rebate = Rebate amount/Amount insight to the dealer * 100
=> 1395/17995 * 100
=> 7.75%
c) Amount of cash discount = 1% of $17,995 = 1/100 * $17995 = $179.95
d) Dealer Final Price = $16,600 - $179.95 = $16420 and 5 cents
e) Total savings = 1395 + 179.95 = $1574 and 95 cents
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.