A machine that cuts corks for wine bottles operates in such a way that the distr
ID: 3209338 • Letter: A
Question
A machine that cuts corks for wine bottles operates in such a way that the distribution of the diameter of the corks produced is well approximated by a normal distribution with mean 4 cm and standard deviation 0.2 cm. The specifications call for corks with diameters between 3.7 and 4.3 cm. A cork not meeting the specifications is considered defective. (A cork that is too small leaks and causes the wine to deteriorate; a cork that is too large doesn't fit in the bottle.) What proportion of corks produced by this machine are defective? (Round the answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
given
mean 4 cm and
standard deviation 0.2 cm.
The specifications call for corks with diameters between 3.7 and 4.3 cm
X~N(4, 0.2)
Within spec, P{3.7<X<4.3}=P{z1<Z<z2},
where z1=(3.7-4)/0.2 = -1.5,
z2=(4.3-4)/0.2)=1.5
P=P{Z<z2}-P{Z<z1} =. 0.9332-0.0668 = 0.8664 we have the values from standard distribution table
not meeting specification = 1-0.8664 = 0.1336
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.