2) In the U.S., about 15% of people are Rh negative for blood type. You take a s
ID: 3209109 • Letter: 2
Question
2) In the U.S., about 15% of people are Rh negative for blood type. You take a sample of size 9. Figure out the following probabilities: a) Pr{Y = 2} b) Pr{Y = 5} c) Pr{Y < 3} d) Pr{Y > 2} (hint - use (c) to answer this)
3) Mendelian genetics predict that in Labrador retrievers (a type of dog), 25% should have brown coat color if both parents are heterozygous (the rest are black). You mate two parents and get a litter of 8 puppies. Calculate the following:a) The probability of 3 brown puppies. b) The probability of 2 brown puppies. c) The probability that 30% of the puppies will be brown
Explanation / Answer
2. This is binomial distribution with n=9, and p=0.15
P(x)=ncxp^x(1-p)^n-x
P(x=2)=0.25967
P(x=5)=0.005
P(x<3)=0.8591
P(x>2)=0.1409
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.