2) In the figure, point P is on the rim of a wheel of radius 2.0 m. At time t =0
ID: 1402866 • Letter: 2
Question
2) In the figure, point P is on the rim of a wheel of radius 2.0 m. At time t =0, the wheel is at rest, and P is on the x-axis. The wheel undergoes a uniform counterclockwise angular acceleration of 0.010 rad/s2 about the center O. (a) At time t = 0, what is the tangential acceleration of P? (b) What is the linear speed of P when it reaches the y-axis? (c) What is the magnitude of the net linear acceleration of P when it reaches the y-axis? (d) How long after starting does it take for P to return to its original position on the x-axis? = 0.010 rad/s2 2.0 mExplanation / Answer
part a )
a = alpha * r = 0.010 * 2 = 0.02 m/s^2
part b )
wf^2 = wi^2 + 2alpha*s
s = pi*r/4 ; wi = 0
r = 2
s = 3.14 m
wf^2 = 2 * 0.02 * 3.14
wf = 0.35 m/s
part c )
at y ac = v^2/r
ac = 0.35 x 0.35 / 2 = 0.062658
a = sqrt(a^2 + ac^2 )
a = 0.066 m/s^2
part d )
theta = 1/2 * alpha * t^2
theta = 2pi
t = sqrt ( 2 * 2 * pi /0.010)
t = 35.45 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.