A manufacturing facility consists of two production machines: Machine 1 and Mach
ID: 3208931 • Letter: A
Question
A manufacturing facility consists of two production machines: Machine 1 and Machine 2. Each machine manufactures 50% of the product volume. The probability of manufacturing a nonconforming product on Machine 1 and 2 is 10% and 20%, respectively. Moreover, the probability of Machine 1 producing a nonconforming product is independent of the probability of Machine 2 producing a nonconforming product, and vice versa. A manufacturing engineer inspects two consecutive products from one machine. If the manufacturing engineer finds the first product is nonconforming, what is the probability of the second product is also nonconforming?Explanation / Answer
here probabilty that first product is nonforming =P(1) =P(it is from first m/c and non conforming +it is from second m/c and non conforming) =0.5*0.1+0.5*0.2=0.15
probabilty of both the products non conforming =P(1 & 2) =P(from m/c 1 and both products non conforming +from m/c 2 and both products nonconforming) =0.5*0.1*0.1+0.5*0.2*0.2=0.025
hence probability of second product to be non conforming given 1st is nonconforming =P(2|1)=P(1 &2)/P(1)
=0.025/0.15=0.1667
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.