A company produces 1,000 refrigerators a week at three plants. Plant a produces
ID: 3208722 • Letter: A
Question
A company produces 1,000 refrigerators a week at three plants. Plant a produces 350 a week, plant b produces 250 a week, and plant c produces 400 a week. Records indicates 5% of the refrigerators produced at plant a will be defective, 3% of those produced at plant b will be defective, and 7% of those produced at plant c will be defective.
1. Find the probability that a single refrigerator is defective.
2. If 50 refrigerators are shipped from plant a, find the probability that EXACTLY 3 are defective.
3. If 50 refrigerators are shipped from plant a. find the probability that AT MOST 3 are defective.
Explanation / Answer
(1) Probability = Plant A and defective + Plant B and defective + Plant C and defective
= (350/1000) * 0.05 + (250/1000) * 0.03 + (400/1000) * 0.07 = 0.053
(2) n = 50, p = 0.05, q = 1 - p = 0.95, x = 3
P(x) = C(n, x) p^x q^(n - x)
P(3) = C(50, 3) 0.05^3 0.95^(50 - 3) = 0.2199
(3) P(x 3) = P(0) + P(1) + P(2) + P(3)
= C(50, 3) 0.05^3 0.95^(50 - 3) + C(50, 1) 0.05^1 0.95^(50 - 1) + C(50, 2) 0.05^2 0.95^(50 - 2) +
C(50, 3) 0.05^3 0.95^(50 - 3) = 0.0769 + 0.2025 + 0.2611 + 0.2199 = 0.7604
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.