A humane society claims that less than 37% of households own a dog. in a random
ID: 3208242 • Letter: A
Question
A humane society claims that less than 37% of households own a dog. in a random sample of 402 households, 155 say they own a dog. At a=0.04 ,is there enough evidence tho support society's claim? a) write the claim mathematically and identify Ho and Ha. b) find critical value, c) find the standardized test stastic d) decide whether to reject or fail to reject the null hypothesis, e) Interpret the decision made in the context of the original claim. I already figured out A, just need rest, thankyou.
Explanation / Answer
let p be the proportion of households own a dog
claim is that p=37%
we have a sample of n=402 households out of which t=155 own a dog
level of significance=alpha=0.04
A humane society claims that less than 37% of households own a dog
a) so H0:p=0.37 Ha: p<0.37
b) since n=402 is very high one sample z test is applicable here
and since the alternative hypothesis is left sided
hence the critical value is -tao0.04=-tao0.04 , the upper 0.04 point of a standard normal distribution.
=-1.750686 [answer]
c) let phat be the sample proportions of households that own a dog
then E(phat)=p V[phat]=p(1-p)/n
but under H0 p=0.37 n=402
hence the standardized test statistic is T=(phat-0.37)/sqrt[0.37*(1-0.37)/n] which under H0 follows N(0,1) approximately.
Ho is rejected iff t<-tao0.02
d) now phat=155/402=0.38557
hence the observed value of T is t=(0.38557-0.37)/sqrt[0.37*(1-0.37)/402]=0.64659
critical value is -1.750686
hence t>-1.750686
hence we fail to reject the null hypothesis.
e) hence at 4% level of significance it is interpreted that the claim of the humane society that less than 37% of households own a dog is false
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.