A human cannonball is shot from a cannon at a 35 degree angle above the horizont
ID: 1484031 • Letter: A
Question
A human cannonball is shot from a cannon at a 35 degree angle above the horizontal, with an initial velocity of 36.5 m/s. A net is polistioned 115 m from the end of the cannon, with the bottom of the net 12 m above the opening of the cannon and the top of the net 15m above the bottom of the net.
(a) How much time does it take for the human cannonball to reach the distance the net is at?
(b) Does the human cannonball land in the net or miss it? (neglect issues of width and assume the cannon is aimed at the net)
Explanation / Answer
a) horizontal component of initial velocity ux = ucos35
ux = 36.5 cos35 = 29.90 m/s
there is no acc. in horizontal direction.
so time taken to reach the net = d / ux = 115 / 29.90 = 3.85 sec
b) In vertical using,
h = uy*t + ay*t^2/2
h = (36.5 sin35 * 3.85) - (9.81 * 3.85^2 /2 ) = 7.90 m
It will miss the net . As net starts from h = 12m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.