Find the sample size requited for a margin of error of 2.4 percentage points, an
ID: 3206976 • Letter: F
Question
Find the sample size requited for a margin of error of 2.4 percentage points, and then find one for a margin of error of 1.2 percentage points for both use 95% confidence Find the ratio of the larger sample see to the smarter sample size. To reduce the error by half what do you need to multiply the sample size by? Use the shortcut formula n = 1/m^2 where n represents the population size and m represents the margin of error in decimal form to find the necessary sample size required for a margin of error of 2.4 percentage pointsExplanation / Answer
For m = 0.024,
n = 1 / m2 = 1/0.0242 = 1736
For m = 0.012,
n = 1 / m2 = 1/0.0122 = 6944, that is, n needs to be multiplied by 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.