The Survey of Study Habits Attitudes (SSHA] is a psychological test that measure
ID: 3205560 • Letter: T
Question
The Survey of Study Habits Attitudes (SSHA] is a psychological test that measures the motivation, attitude toward school and study habits of students. Scores range from 0 to 200. The mean score for U.S. college students is about 115, and the standard deviation is about 30. A teacher who suspects that older students have better attitudes toward school gives the SSHA to 25 students who are at least 30 years of age. Their mean score is x = 133.2. (a = 0.05) Assuming that sigma = 30 for the population of older students, carry out a test of H_0:mu = 115 H_a:mu > 115 Report the p-value of your test, draw a sketch illustrating the p-value, and state your conclusion clearly.Explanation / Answer
here std error =std deviation/(n)1/2 =30/(25)1/2 =6
for zstat=(X=mean)/std error =(133.2-115)/6 =3.033
for above zstat from normal value table, p value =0.0012
as p value is less then 0.05 level, we reject the null hypothesis.
Hence we have sufficient evidence to accept that older student have better attitude toward school.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.