The probability histogram to the right represents the number of live births by a
ID: 3204504 • Letter: T
Question
The probability histogram to the right represents the number of live births by a mother 50 to 53 years old who had a live birth in 2012. What is the probability that a randomly selected 50- to 53-year-old mother who had a live birth in 2012 has had her fourth live birth? (Type an integer or a decimal) What is the probability that a randomly selected 50- to 53-year-old mother who had a live birth in 2012 has had her fourth or fifth live birth? (Type an integer or a decimal.) What is the probability that a randomly selected 50- to 53-year-old mother who had a live birth in 2012 has had her sixth or more live birth? (Type an integer or a decimal.) If a 50- to 53-year-old mother who had a live birth in 2012 is randomly selected, how many live births would you expect the mother to have had? (Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
Result:
a). P=0.114
b). P = 0.114+0.101
= 0.215
c).. P =0.018+0.038+0.057
=0.113
d).
x
p
x*p
1
0.238
0.238
2
0.269
0.538
3
0.165
0.495
4
0.114
0.456
5
0.101
0.505
6
0.018
0.108
7
0.038
0.266
8
0.057
0.456
Total
1
3.062
Expected live births = 3.1 ( one decimal).
x
p
x*p
1
0.238
0.238
2
0.269
0.538
3
0.165
0.495
4
0.114
0.456
5
0.101
0.505
6
0.018
0.108
7
0.038
0.266
8
0.057
0.456
Total
1
3.062
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.