A random sample of 40 adults with no children under the age of 18 years results
ID: 3203900 • Letter: A
Question
A random sample of 40 adults with no children under the age of 18 years results in a mean daily leisure time of 5.19 hours, with a standard deviation of 2.49 hours. A random sample of 40 adults with children under the age of 18 results in a mean daily leisure time of 4.18 hours, with a standard deviation of 1.75 hours. Construct and interpret a 90% confidence interval for the mean difference in leisure time between adults with no children and adults with children (mu 1-mu 2). Let mu 1 represent the mean leisure hours of adults with no children under the age of 18 and mu 2 represent the mean leisure hours of adults with children under the age of 18. The 90% confidence interval for (mu 1-mu 2) is the range from ___ to ___ hours (round to 2 decimal places as needed) What is the interpretation of this confidence interval? There is a 90% probability that the difference of the means is in the interval. Conclude that there is insufficient evidence of a significant difference in the number of leisure hours. There is 90% confidence that the difference of the means is in the interval. Conclude that there is insufficient evidence of a insufficient evidence of a significant difference in the number of leisure hours. There is a 90% probability that the difference of the means is in the interval. Conclude that there is a significant difference in the number of leisure hours. There is 90% confidence that the difference of the means is in the interval. Conclude that there is a significant difference in the number of leisure hours.Explanation / Answer
Answer
Given,
Sample 1
Sample size(n1)=40
Mean(x1)=5.19
Standard Deviation(SD1)=2.49
Sample 2
Sample size(n2)=40
Mean(x2)=4.18
Standard Deviation(SD2)=1.75
Confidence Interval is 90%
Hence corresponding Z-value is 1.645
The formula for constructing confidence interval is,
[x1-x2] +/- Z*[sqrt{SD1*SD1/n1+SD2*SD2/n2}]
X1-x2=5.19-4.18=1.01
SD1*SD1/n1=2.49*2.49/40=0.155
SD2*SD2/n2=1.75*1.75/40=0.0766
SD1*SD1/n1+SD2*SD2/n2=0.155+0.0766=0.2315
sqrt{SD1*SD1/n1+SD2*SD2/n2=0.48
Z* sqrt{SD1*SD1/n1+SD2*SD2/n2=0.48*1.645=0.7916
Hence confidence interval is
1.01-0.7916 µ1-µ2 1.01+0.7916
Confidence Interval is 0.2184 µ1-µ2 1.8016
We can signify with 90% confidence that the difference of mean hours is between 0.2184 and 1.8016 interval
Also, both the upper limit and lower limit of the confidence Interval are positive
Hence there is a significant difference in the leisure hours
Therefore, the answer would be D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.