Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 24 college men\'s basketball games during the last season had

ID: 3219424 • Letter: A

Question

A random sample of 24 college men's basketball games during the last season had an average attendance of 5.075 with a sample standard deviation of 1.704 Complete parts a and b below Construct a 95% confidence interval to estimate the average attendance of a college men's basketball game during the last season The 95% confidence interval to estimate the average attendance of a college men's basketball game during the last season is form a lower limit of to an upper limit of (Round to the nearest whole numbers.) What assumptions need to be made about this population? The only assumption needed is that the population follows the normal distribution The only assumption needed that the population size is larger than 30 The only assumption needed is that the population follows the Student's distribution The only assumption needed is that the population distribution is skewed to one side.

Explanation / Answer

(a)

n = 24     

x-bar = 5075     

s = 1704     

% = 95     

Standard Error, SE = s/n =    1704/24 = 347.8275435

Degrees of freedom = n - 1 =   24 -1 = 23   

t- score = 2.068657599     

Width of the confidence interval = t * SE =     2.06865759861054 * 347.827543475211 = 719.5360908

Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width =      5075 - 719.536090816033 = 4355.463909

Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width =      5075 + 719.536090816033 = 5794.536091

The 95% confidence interval is [4355, 5795]

(b) Option (A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote