You work for a chemical company with 50,000 employees. If your company has a typ
ID: 3203825 • Letter: Y
Question
You work for a chemical company with 50,000 employees. If your company has a typical safety record for the chemical industry, what is your best estimate of how many of your employees a) will succumb to a fatal accident while on the job this year? B) will be injured but not killed on the job? Assume you work 40 hours per week and 47 weeks per year.
Activity Working in chemical industry Staying at home Working in steel industry Working in construction Traveling by car Traveling by motorcycle Rock climbing Smoking (1 pack/ day) Being struck by lightning OSHA Incident Rate Fatal Accident Rate Fatality Rate (Deaths per (Injuries and Deaths per 100,000,000 h) person per year) Deaths per 200,000 h) 0.49 1.54 67 3.88 527 170 x 10-6 660 40 x 10-6 4000 5000 x 10-6 0.1 x 10-6Explanation / Answer
(a)
Working in chemical industry
Fatal accident rate = Deaths per 100,000,000 h = 4
40 hours a week X 47 weeks per year = 40 X 47 = 1880 hours
Estimate of number of employees will succumb to fatal accident this year = (4/100,000,000 ) X 1880
= 0.000752
(b) Injuries and deaths per 200,000 hour = 0.49.
Estimated number of employees with injuries and deaths last year = (0.49/200,000) X 1880 = 0.004606.
So, Estimated number of employees injured but not killed = 0.004606 - 0.000752 = 0.003854
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.