You work at a firm that makes fountain pens. The marginal cost of producing a fo
ID: 1174417 • Letter: Y
Question
You work at a firm that makes fountain pens. The marginal cost of producing a fountain pen at your firm is given by the equation:
MC = 5 + .01q
The price people will pay for a fountain pen varies from year to year depending on what happens at the annual hipster convention. There, a buffalo nickle is flipped and in years when it lands "tails" up, the price of a fountain pen will be $50, however in all other years the price will be $40. Sadly, you must make your production decision before these coins are flipped. You do your best to maximize profits by setting E[MR] = MC, but you are always off a bit. What would be the value of changing the timing of your production run in order to know exactly what the price of a fountain pen will be?
Question options:
$5
$500
$1,250
$2,500
$5
$500
$1,250
$2,500
Explanation / Answer
Marginal Cost
MC = 5 + 0.01q
Tails = 50
Rest = 40
E(MR) = 45
45 = 5 + 0.01 q
40 = 0.01 q
q = 40 / 0.01
q = 40 * 100 = 4000
40 = 5 + 0.01q
35 = 0.01q
35 / 0.01
3500
At price = 50
MC = 5 + 0.01 q
45 = 0.01 q
4500 = q
1/ 2 { - 5*3500 + 5*4500 } = 1/2 * 5000
= 2500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.