Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tournament played by 3 teams - NY, NJ, and MA. In a poll taken by an agency, 4

ID: 3203169 • Letter: A

Question

A tournament played by 3 teams - NY, NJ, and MA. In a poll taken by an agency, 42% wanted NJ to win, 30% wanted NY to win, 20% wanted MA to win, and 8% were not interested in the tournament. 50% of NJ supporters and 40% of MA supporters said they would watch the game. None of the people who were not interested in the game wanted to watch it. If a total of 55% of poll respondents watch the game, a. What percentage of NY supporters watch the game? b. If a poll respondent does NOT watch the game, what is the probability that she is someone wanting NJ to win?

Explanation / Answer

let % of NY supporters who watch the game =x

hence people who watches game =0.55 =0.42*0.5+0.3*x+0.20*0.4

hence x =0.8667

or x=86.67%

b)probabilty of not watching the game =1-0.55 =0.45

hence probability that she is someone wanted NJ to win =0.42*(1-0.5)/0.45 =0.4667

hence 46.67%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote